21. 03. 2025

Noví vědci dvou výzkumných programů REFRESH sdíleli své výzkumné aktivity

Zejména pro nově příchozí vědce, kteří jsou součástí týmů v Materials & Environment Lab (MEL) a Idustry 4.0 &Automotive Lab  (IAL) projektu REFRESH, byl určený čtvrteční workshop Research Spotlight: Collaboration & Networking. Výzkumníci, kteří na VŠB-TUO přišli díky REFRESH i dalším projektům například z Litvy, Indie, Vietnamu, Argentiny i tuzemských výzkumných institucí, představili výzkumné aktivity v různých oblastech materiálového inženýrství, aditivní výroby a udržitelných technologií.

„Cílem akce bylo představit výzkumné aktivity našich vědců, podpořit networking a otevřít nové příležitosti ke spolupráci. Právě proto jsme propojili výzkumníky ze dvou živých laboratořích a dvou fakult,“ uvedla Kateřina Skotnicová z Fakulty materiálově-technologické, která vede jeden z výzkumných programů v Materials & Environment Lab.

Účastníci workshopu hovořili mimo jiné o možnostech využití biomateriálů v medicíně a ochraně životního prostředí, vývoji vrstevnatých materiálů pro energetické aplikace, cirkularitě odpadních písků v průmyslových technologiích či povrchových úpravách biomateriálů a materiálů pro letecký průmysl. Nechyběly ani informace o aditivní výrobě na VŠB-TUO, možnostech využití biotisku pro výzkum rakoviny nebo aditivní výrobě kompozitů s kontinuální uhlíkovou výztuží pro vysoce výkonné konstrukce.

„Po odborných prezentacích následovala diskuze, networking a komentovaná prohlídka Protolabu a nově instalovaného mikroskopu FIB-SEM (Focused Ion Beam – Scanning Electron Microscope) včetně ukázky nových technologií. Věříme, že podobná setkání jsou pro nové členy našich týmů velmi přínosná a usnadňují jejich hladké a úspěšné začlenění“ doplnila vedoucí výzkumného programu Aditivní technologie IAL Jana Petrů z Fakulty strojní.