Realizací projektu REFRESH se předpokládá zapojení více než stovky nových špičkových výzkumníků včetně více než pěti vědců ze seznamu špičkových „Highly Cited Researches“ nebo ERC laureátů, což umožní výrazné navýšení každoročních finančních příjmů z aktivit vázaných na vědu a výzkum v důsledku navýšení publikační činnosti a projektové aktivity včetně příjmů ze zahraničních grantových zdrojů. V této souvislosti je také očekáván více než 200procentní nárůst počtu zahraničních výzkumníků v Moravskoslezském kraji.
Realizací projektu REFRESH přispějeme k očekávanému navýšení počtu vysokoškolských studentů v Moravskoslezském kraji v roce 2030 na 30 000, což představuje zhruba dvacetiprocentní nárůst. O více než polovinu vzroste i podíl studentů, pro něž je daný obor v kraji první volbou, a počítá se také s více než 50procentním nárůstem počtu zahraničních uchazečů o vysokoškolské studium v Moravskoslezském kraji.
Rozšířením spolupráce firem a univerzit v oblasti vědy a výzkumu (VaV) dojde ke zdvojnásobení objemu financí směřujících do VaV z firem a dalších subjektů aplikační sféry. Cílem je také více než stoprocentní nárůst objemu příjmů z prodaných práv k užití duševního vlastnictví univerzit a zvýšení nabídky nových studijních programů zaměřených mimo jiné na environmentální vzdělávání se zapojením zaměstnanců místních technologických firem do výuky.
V krátkodobém horizontu, dojde k vybudování VaV centra disponujícího špičkovou výzkumnou infrastrukturou v celoevropském kontextu. Díky zapojení partnera (Ostravská univerzita) dojde k jedinečnému propojení technického a společenskovědního výzkumu.
Ve střednědobém horizontu, dojde k zavedení nových technologií do firemního prostředí v regionu a vzniku nových firem. Jako klíčový nástroj bude využit koncept tzv. živých laboratoří umožňující sdílený vědecko-výzkumný prostor s firemními partnery s akcentem na požadavky koncového uživatele a rychlý transfer technologií do praxe. Koncept povede ke zvýšení internacionalizace a posílení excelence ve vědě a výzkumu, přílivu studentů do kraje a jejich zapojení do transformačního procesu, či vzniku nových studijních programů souvisejících s prioritními oblastmi projektu.
V dlouhodobém horizontu, je díky realizaci jednotlivých výzkumů očekávána revitalizace postuhelné krajiny (odstranění starých ekologických zátěží), zabezpečení energetické soběstačnosti regionu prostřednictvím čisté energetiky a obnovitelných zdrojů. Nové technologie povedou k optimalizaci průmyslových výrob (bezemisní technologie, automatizace a robotizace, recyklace odpadů) s obrovským potenciálem rozšíření výrobních kapacit a zapojení kvalifikované pracovní síly i dělnických profesí.
Finanční udržitelnost bude financována z navýšených finančních příjmů z aktivit vázaných na vědu a výzkum. Ty vzniknou díky navýšení publikační činnosti a projektové aktivity včetně příjmů ze zahraničních grantových zdrojů, rozšířením spolupráce firem a univerzit v oblasti vědy a výzkumu, z nárůstu objemu příjmů z prodaných práv k užití duševního vlastnictví univerzit a zvýšením nabídky nových studijních programů zaměřených mimo jiné na environmentální vzdělávání se zapojením zaměstnanců místních technologických firem do výuky a odpovídajícímu nárůstu počtu vysokoškolských studentů.