25. 03. 2025

VŠB-TUO a Max Planckův institut pro fyziku plazmatu podepsali memorandum pro pokročilý výzkum v inženýrství materiálů a strojovém učení

Na spolupráci při vývoji průlomových technologií, které pomohou řešit globální energetické i environmentální výzvy se dohodly VŠB-Technická univerzita Ostrava a Max Planckův institut pro fyziku plazmatu (IPP). Ve společném memorandu potvrdili zástupci obou institucí vznik partnerství s názvem MAGNUM (Machine Learning, Advanced Material Engineering, General Characterisation and Understanding of New Materials).

Partneři se zaměří na vědeckou a technologickou spolupráci v oblasti strojového učení, pokročilého materiálového inženýrství, obecné charakterizaci materiálů a povrchů s využitím široké škály nejmodernějších spektroskopických a mikroskopických metod a porozumění novým materiálům prostřednictvím vyhodnocení získaných výsledků. Za tímto účelem propojí špičkové vědecké disciplíny, včetně jaderné fúze, fotoniky, katalýzy, dekarbonizace a nanotechnologií.

Pro Max Planckův institut pro fyziku plazmatu znamená toto partnerství podporu vývoje pokročilých materiálů pro komponenty plazmového rozhraní u stellarátorů, tedy zařízení pro jadernou fúzi, které je navrženo k udržení a stabilizaci plazmatu pomocí složitého magnetického pole. IPP v Greifswaldu se věnuje výzkumu dynamiky stellarátorů, jejich ohřevu a optimalizaci, fyzice okrajového plazmatu a divertorů, jakož i provozu zařízení Wendelstein 7-X a teorii stellarátorů. Klíčovým aspektem těchto aktivit je návrh a optimalizace systémů pro odvod částic a nečistot, které jsou nezbytné pro stabilní a přesně řízenou interakci mezi plazmatem a stěnami zařízení. Nedílnou součástí těchto cílů je vývoj a příprava nových materiálů pro komponenty, které jsou vystaveny extrémním podmínkám.

Jsme velmi rádi, že jsme získali kompetentního partnera v oblasti pokročilé analýzy a charakterizace materiálů a v oblasti nejmodernějšího návrhu materiálů a komponent. Realizace fúzní energie a zajištění úspěchu stellarátorového experimentu Wendelstein 7-X je obrovský úkol, který vyžaduje spojení mnoha sil. Jsme přesvědčeni, že VŠB -Technická univerzita Ostrava nám díky své odbornosti a schopnosti inspirovat a získávat nové specialisty významně pomůže,“ uvedl ředitel Oddělení experimentální plazmové fyziky a člen představenstva Max-Planckova institutu pro fyziku plazmatu Robert Wolf. Stellarátor Wendelstein 7-X je největším zařízením svého druhu na světě.

VŠB-TUO, jako přední technická univerzita ve střední Evropě, přináší do spolupráce rozsáhlé zkušenosti v oblasti pokročilých materiálů, nových technologií a strojového učení. Jsme rádi, že díky špičkovému zázemí a silné akademické komunitě můžeme s partnery z Max-Planckova institutu pro fyziku plazmatu efektivně spolupracovat. Jsem rád, že vzájemná spolupráce se týká nejen výzkumníků, ale i studentů,“ řekl rektor VŠB-TUO Václav Snášel.

VŠB-TUO disponuje moderním vybavením pro diagnostiku a charakterizaci materiálů, jejich přípravu, syntézu a depozici. Zejména elektronová mikroskopie zde prochází dynamickým rozvojem s cílem dosáhnout subatomárního rozlišení. Díky vedoucímu postavení v inženýrství materiálů, elektronové mikroskopii, nanotechnologiích a umělé inteligenci tak může VŠB-TUO významně přispět k vývoji a charakterizaci materiálů, které musí odolávat extrémním podmínkám.

Partnerství mezi VŠB-TUO a IPP představuje společný krok vpřed v propojení vědeckých a technických sil. Díky sdíleným cílům a kombinaci odborných znalostí obou institucí bude možné dosáhnout významného pokroku v oblasti energetické udržitelnosti a environmentální odpovědnosti. Předmětem spolupráce je společný výzkum v rámci rozšířených týmů, výměny studentů i zaměstnanců partnerských pracovišť i sdílení přístrojové infrastruktury.