
Aditivní technologie a 3D tisk se prezentovaly na Mezinárodním strojírenském veletrhu
Projekt REFRESH se zásluhou Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní VŠB-Technické univerzity Ostrava a Centra 3D tisku Protolab prezentoval na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu. Zástupci fakulty i projektu představili jak v tuzemsku unikátní studijní program Aditivní technologie (3D tisk), tak výzkum, na němž se podílejí v rámci Indrustry 4.0 & Automotive Lab. Marek Pagáč vystoupil na debatě Řešení problémů při řízení (nejenom) inovačních projektů, kterou pořádala Česká asociace interim managementu ve spolupráci s časopisem MM Průmyslové spektrum.
„Letos jsme zvolili prezentaci zmenšeným modelem našeho pracoviště a k tomu jsme zpracovali ikonkografiku. Kromě informací o studijním programu jsme představili i Centrum 3D tisku Protolab, které nabízí služby v oblasti výroby 3D tiskem, konstruování a 3D skenování, obrábění, 3D kontrolu a měření, odborná školení a další,“ uvedl Jakub Měsíček. Pracoviště i projekt REFRESH, do nějž je rovněž zapojen, představil také ministrovi životního prostředí Petru Hladíkovi, který se u stánku zastavil.
Řešení problémů při řízení (nejenom) inovačních projektů bylo hlavním tématem stejnojmenné debaty, kterou ve čtvrtek na veletrhu pořádala Česká asociace interim managementu ve spolupráci s časopisem MM Průmyslové spektrum.
„Diskuze o řešení krizových situací při řízení projektů byla velmi zajímavá, inspirativní a řečníci se vzájemně doplňovali. Byl vidět krásný přesah mezi zkušenostmi s řízením projektů v praxi se zkušenostmi projektů, které realizujeme na univerzitní půdě. Mnoho firem řízení projektů přehlíží a projekty si žijí vlastním životem, dokud nenastane problém. A na řešení takovýchto krizových situací už zpravidla nebývá mnoho času. Předcházet tomu lze efektivními nástroji, mezi které řadíme například analýzu rizik. A tu je potřeba kontrolovat v čase odpovědnou osobou. Věřím, že debata motivovala mnoho řídicích pracovníků k tomu, aby řízení projektů zavedla a respektovali tak zásadní pravidla. Je to efektivní způsob, jak se vyhnout krizovým situacím,“ řekl Marek Pagáč k diskuzi. Spolu s ním debatovali krizový manažer Petr Karásek a Jana Dronská z CAIM s Martinem Belzou, specialistou na strojírenství, Ľubomírem Švecem ze ŠVEC GROUP či Jiřím Markem z VUT.
Diskusi mohli sledovat návštěvníci veletrhu, zástupci vystavujících firem i online diváci na YouTube kanálu MM Průmyslového spektra: https://www.youtube.com/watch?v=Rcimopaz2c4, kde zůstává záznam k dispozici pro zájemce kdykoliv později. Výstupům se bude věnovat také časopis MM průmyslové spektrum na stránkách příštího vydání.




