17. 05. 2023

Nanotechnologie pro energii a životní prostředí je hlavní téma NanoOstrava 2023

S podtitulem Energie a životní prostředí začal v úterý osmý ročník konference NanoOstrava 2023, který již tradičně pořádá Centrum nanotechnologií CEET VŠB-TUO.

Více než 100 účastníků se během třídenní akce zaměří na problematiku nanotechnologií, nano- a pokročilých materiálů a jejich aplikace od medicíny, přes životní prostředí až po průmysl. Konference se poprvé koná v industriálních kulisách Dolní oblasti Vítkovice.

Jsem ráda, že se setkáváme právě na tomto místě, které je pro nás symbolické. Řada našich výzkumů a projektů totiž míří do průmyslu a jedním z jejich cílů je i rozvoj regionu, včetně chystaného projektu REFRESH. Jsem ráda, že naše Centrum nanotechnologií je pionýrem ve výzkumu nanomateriálů a nanotechnologií v tomto regionu, o čemž svědčí i tato konference,“ uvedla ředitelka CNT a prezidentka konference Daniela Plachá.

Konference se konala poprvé v roce 2008, minulý ročník se kvůli pandemii covid-19 uskutečnila online. Její význam ocenil i rektor VŠB-TUO Václav Snášel.

Na univerzitě máme tři výzkumné směry – energetika, materiálový výzkum a IT. Konference NanoOstrava 2023 se věnuje dvěma z nich, i proto je pro nás velmi důležitá. Nanotechnologie jsou nesmírně užitečné jak v energetickém výzkumu, tak i ve vlastních aplikací v průmyslu a dalších oblastech,“ uvedl rektor VŠB-TUO Václav Snášel.

Zaměření na energetiku a životní prostředí nejen podle organizátorů reaguje na aktuální globální výzvy. „Jsem velmi hrdý na to, že hlavním organizátorem konference je Centrum nanotechnologií, které je jednou ze součástí CEET. Všichni očekáváme novou energetickou budoucnost a stojí před námi řada úkolů. Proto je důležitá každá konference a každé odborné setkání, neboť právě z takových platforem mohou vzejít nové nápady, spolupráce a mohou akcelerovat nová řešení. Přeji konferenci úspěch,“ řekl v úvodu konference ředitel CEET Stanislav Mišák.

Stejně jako v předchozích letech se konference účastní významní vědci z tuzemska i zahraničí. Plenární přednášku pronesl světový odborník na elektrokatalýzu a katalýzu Paolo Fornasiero z Univerzity v Terstu na téma The metal/non metal trajectory in sustainable chemistry. „Máme jen jednu planetu a omezené zdroje. Současně víme, že potřebujeme stále více energie. Proto je potřeba redukovat množství některých užívaných kovů v katalytických procesech a hledat nové postupy. Velmi v tom může pomoci i jednoatomární inženýrství,“ řekl mimo jiné Fornasiero. Možnosti tohoto převratného vědeckého postupu následně představil Radek Zbořil z CNT CEET VŠB-TUO.

Se zvanými přednáškami vystoupili či vystoupí například Jagadeesh Rajenahally z Leibniz Institute for Catalysis v německém Rostocku nebo i Mark H. Rümmeli ze Soochow University. Současně se představí špičkoví tuzemští vědci včetně laureáta ocenění Česká hlava a ceny Neuron teoretického chemika Pavla Hobzy, tkáňové inženýrky Lucie Bačákové z Fyziologického ústavu AV ČR či chemičky Dany Nachtigallové z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. .

Mezi účastníky nechybí ani zástupci Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO. „S Centrem nanotechnologií CEET VŠB-TUO dlouhodobě spolupracujeme a řada odborných prací vznikla ve vzájemné spolupráci. Tu považujeme za velmi důležitou, protože věda přesahuje hranice jednotlivce, jednoho pracoviště i jednoho zaměření. Proto jsme rádi, že v oblasti materiálového výzkumu můžeme sdílet znalosti i zkušenosti. Máme i společný studijní obor, takže naplňujeme poslání univerzity ve vzdělávací i výzkumné činnosti,“ řekl proděkan pro spolupráci s průmyslem Fakulty materiálově-technologické VŠB-TUO Jozef Vlček.

Konference se letos otevře nejen vědeckým institucím, ale i regionu. Pozvány byly i tři ostravské střední školy – Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského, Matiční gymnázium a Wichterlovo gymnázium, jehož dva studenti dokonce představí své práce zpracované v rámci SOČ.

Foto: Petr Havlíček