Nová metoda může přispět k efektivnějšímu hodnocení difuzních povlaků pro úpravu oceli
Novou metodologii pro segmentaci a hodnocení difuzních povlaků pro povrchovou úpravu oceli přinesli vědci z národního superpočítačového centra IT4Innovations na VŠB-TUO a Fraunhofer Institute for Chemical Technology ICT v článku publikovaném v časopise High Temperature Corrosion of Materials. Navržená metoda může usnadnit přípravu povlaků pro různá specifická prostředí.
“Studie se zabývá návrhem automatického vyhodnocení parametrů difúzních povlaků na hliníkové bázi, které jsou nanášeny na ocel za účelem povrchové ochrany materiálu. Cílem je zabránit působení nepříznivých vlivů prostředí na materiál vhodnou volbou povlakové vrstvy. Parametry povlakových vrstev jsou vyhodnocovány z obrazových dat elektronového mikroskopu. Vytvořený přístup využívá strojového učení a kombinuje reálná a synteticky generovaná data pro přesné určení parametrů materiálu,“ uvedl jeden z autorů článku Petr Strakoš.
Navržená metoda podle něj umožní efektivní optimalizaci povlaků pro odolnost vůči vysokým teplotám a korozi a přispěje tak k vývoji specifických materiálů pro různě náročná prostředí. Uplatnění nalezne zejména v energetice, například při návrhu nové generace parních turbín schopných pracovat při vyšších provozních teplotách než v současnosti.