Projekt REFRESH posílil špičkový vědec z Austrálie
Profesor Seyedali Mirjalili, jeden z mezinárodně nejuznávanějších a nejcitovanějších odborníků na umělou inteligenci, posílil tým projektu REFRESH. V živé laboratoři Industry 4.0 & Automotive Lab si klade za cíl aplikovat ve spolupráci s kolegy z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO metody strojového učení a optimalizace. K jeho výzkumným tématům patří optimalizace, rojová inteligence, evoluční algoritmy a strojové učení.
„Profesor Seyedali Mirjalili je jeden z nejvýznamnějších vědců z Austrálie, který se věnuje mimo jiné problematice bio inspirovaných opalizačních algoritmů. Tyto na VŠB-TUO využíváme a chceme je rozvíjet v projektu REFRESH,“ uvedl proděkan FEI pro vědu a výzkum Radek Martinek.
Metoda bio inspirovaných opalizačních algoritmů je technika, která se inspiruje přírodními procesy. „Na FEI tyto metody používáme například k optimálnímu nastavení parametrů hybridních algoritmů pro různé metody pokročilého zpracování singlů,“ doplnil Martinek.
„Mé rozhodnutí připojit se k projektu REFRESH je založeno na mé vášni pro udržitelné inženýrství. Rád využiju příležitosti pracovat s tak renomovaným týmem na VŠB-TUO, který má k dispozici unikátní infrastrukturu a vybavení a díky tomu i možnost pracovat s reálnými daty. Navíc VŠB-TUO má silné vazby na průmyslové partnery, což poskytuje skvělou možnost implementovat výsledky výzkumu do reálných situací. Tento projekt spadá do mých výzkumných zájmů a nabízí mi platformu, kde mohu přispět k významnému pokroku v této oblasti,“ uvedl Seyedali Mirjalili.
Profesor Seyedali Mirjalili (Ali) založil v roce 2019 Centrum pro výzkum a optimalizaci umělé inteligence, v současné době je profesorem umělé inteligence na Torrens University Australia. Je mezinárodně uznáván za své pokroky v optimalizaci a rojové inteligenci, včetně první sady algoritmů z pohledu syntetické inteligence – radikálního odklonu od tradičního chápání přírodních systémů – a systematického návrhového rámce pro spolehlivé hodnocení a navrhování výpočetně nenáročných robustních optimalizačních algoritmů. Publikoval více než 600 prací a jeho H-index je 110. Opakovaně figuroval v seznamu nejcitovanějších vědců světa a roce 2021 ho australský deník The Australian jmenoval nejlepším výzkumníkem v Austrálii ve třech oblastech: umělá inteligence, evoluční výpočty a fuzzy systémy.