REFRESH se zapojil do programu konference Innoverse 2024
Platformu pro objevování nových příležitostí pro spolupráci v podnikání a inovacích napříč různými obory vytvořila konference Innoverse 2024, kterou 28. listopadu na VŠB-Technické univerzitě Ostrava uspořádalo Moravskoslezské inovační centrum (MSIC). Projekt REFRESH se představil na worskhopu Od výzkumu k reálným aplikacím, zástupci živých laboratoří se ale představili i v dalších bodech programu.
„Konference Innoverse má za cíl ukázat, jak se vytváří inovační ekosystém v Moravskoslezském kraji. A právě vybudování inovačního systému ve čtyřech klíčových oblastech je smyslem projektu REFRESH. Jedná se o transformační projekt s cílem proměnit univerzity i region. Chceme řešit problémy, které region stále trápí, včetně odlivu mladých a vzdělaných lidí. I tento trend chceme, vedle řady dalších úkolů, pomoci zvrátit. Filozofie je jednoduchá – přivádíme do regionu špičkové vědce, za nimi přichází další mladí vědci a studenti a tato kritická masa podnítí zájem firem o spolupráci jak z pohledu know-how, tak rovněž z pohledu kvalifikované pracovní síly. Tyto synergie využijeme pro rozvoj regionu,“ řekl na workshopu ředitel REFRESH a prorektor VŠB-TUO Igor Ivan, který představil koncept projektu i jednotlivé živé laboratoře.
Cílem workshopu bylo na konkrétních úspěšných příkladech možnosti výzkumu i spolupráce. Účastníci se dozvěděli, jak mohou vědci pomoci zejména v autoprůmyslu, v oblasti robotiky, průmyslové digitalizace, konvenčních a nekonvenčních metod obrábění či technologií aditivní výroby.
Výzkumný program Autonomní doprava, e-mobilita a prostředí přiblížil Petr Šimoník z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO. „Mimo jiné vyvíjíme systémy pro ovládnutí vozidla, které umožní automatické řízení, připravujeme antikolizní sledovací systémy, v univerzitním kampusu vybuduje testovací polygon. Díky projektu REFRESH jsme měli možnost přivést excelentní vědce, s nimiž tvoříme nové výzkumné záměry,“ představil některé z aktivit Šimoník, který je současně vědeckým ředitelem Industry 4.0 & Automotive Lab.
Možnosti aditivních technologií přiblížila vedoucí stejnojmenného výzkumného programu Jana Petrů z Fakulty strojní. „Naším cílem je přinést inovativní aditivní technologie do regionu. Je třeba říct, že firmy mají o tyto technologie zájem a my můžeme nabídnout širokou škálu tisku od kovů, polymerů přes kompozity až po biokompatibilní materiály. Spolupracujeme nejen s komerčními firmami, ale i dalšími institucemi včetně Fakultní nemocnice Ostrava,“ uvedla Petrů.
Konference nabídla během jednoho dne přednášky, diskuze a workshopy s více než 50 odborníky, kteří hovořili o výzvách v oblastech digitalizace, mobility, udržitelnosti nebo třeba startupů. O tom, jak probíhá excelentní smluvní výzkum, hovořili v rámci sekce Business2Science vědečtí ředitelé Energy Lab Stanislava Mišák a Materials & Environment Radek Zbořil. Vědecký ředitel Social Lab Ondřej Slach se zapojil například do diskuze s názvem Od uhelných kořenů k inovační budoucnosti: Výzvy a příležitosti v oblastech podnikání, vědy, výzkumu a inovací pro Moravskoslezský kraj.