16. 12. 2024

Vědci popsali mechanismus syntézy bórem dopovaného grafitického nitridu uhlíku

Na mechanismus syntézy bórem dopovaného grafitického nitridu uhlíku se zaměřili autoři z VŠB-TUO v článku publikovaném v časopise Materials Today Chemistry. Tým zdejších odborníků pod vedením profesora Petra Prause se v práci věnuje vlivu chemických mechanismů B-dopování na strukturu a vlastnosti těchto materiálů, což je klíčové při jejich optimalizaci k praktickému využití.

„Grafitický nitrid uhlíku je zajímavým materiálem. Ačkoli se skládá pouze z běžných prvků, jako je uhlík a dusík, ty jsou v něm pospojovány tak, že vzniká materiál se spoustou možných aplikací v polovodičových technologiích, ukládání energie nebo jako katalyzátor chemických reakcí. Aby jeho vlastnosti ještě více vynikly, často se připravuje obohacen o další prvky, které zlepšují jeho uplatnění. Jedním z nich je bór, na nějž jsme se ve studii zaměřili,“ objasnil první autor článku Daniel Cvejn z Centra energetických a environmentálních technologií.

Studie ukazuje, jak současné kalcinování CN-prekurzoru a B-dopantu (kyseliny borité) vede k vytvoření B-dopovaných grafitických nitridů uhlíku. Pomocí různých analytických technik, jako jsou rentgenová difrakce, XPS, FTIR či NMR, byla odvozena nová struktura těchto materiálů, která zohledňuje různé poměry mezi prekurzorem a dopantem. Článek tak přispívá k rozvoji vědomostí o tom, jak efektivně dopovat grafitické nitridy uhlíku, což může vést k vývoji nových materiálů s vylepšenými vlastnostmi pro různé technologické aplikace.